Kurník pro slepice
Nejprodávanější
Značky
Vyrábíme kvalitní zateplené kurníky české výroby s dlouholetou zkušeností.
Mít každé ráno po ruce čerstvá domácí vejce je stále lákavější, chov slepic na zahradě přitom není až tak složitý. Pokud se chystáte začít, máme pro vás užitečné rady.
Stále víc majitelů domků se zahrádkou začíná chovat slepice. Pokud poskytneme slepicím lepší podmínky než drůbežárny, odmění se kvalitními vejci, jejichž cena neroste. Slepice jež si celé léto pochutnávají na trávě a běhají venku, snášejí vajíčka s lákavými sytě žlutými žloutky.
Pro mnohé z nás je důležitý i samotný fakt, že se mají dobře, což se o slepicích z klecových chovů, které se po celý život téměř nemohou hýbat a pařáty jim zarůstají mezi dráty, opravdu říci nedá. A samozřejmě, že i maso domácího kuřete či slepice chutná zcela jinak a je nesrovnatelně zdravější než "uměle" vyhnaná kuřata.
Zelený výběh pro šťastné slepice a dobré vejce.
Mohou–li slepice celý den oždibovat trávu, která obsahuje betakaroten, mají vejce krásně tmavožluté žloutky v biokvalitě a čisté skořápky.
Stejně jako pro člověka je i pro drůbež zásadní, zda dobře jí a má dost pohybu. Pro jednu slípku bychom měli mít zhruba 20–30 m2 výběhu. Trochu méně určitě nevadí, ale klíčové je, aby byl výběh travnatý a slepice měly trávu k dispozici od jara do zimy. Pokud máme starý, pevně založený trávník, pak nápor několika kurů určitě vydrží, my nebudeme potřebovat vertikutátor a navíc bude náš „green“ průběžně hnojen. Jinak doporučuji menší zelené výběhy, které musíme střídat. Slepice jsou v hrabání hodně zdatné a z většiny zelených ploch zakrátko udělají hliněný mlat.
Kurník musí být suchý, měl by mít okno (pokud možno na jihovýchod) a možnost větrání, aby v něm v létě nebylo vedro. Rozhodně kurník neumisťovat na celodenní slunce. Pokud chceme vajíčka i v zimě, je třeba zařídit v něm nějaké topení, aby teplota neklesala pod 10 °C.
Pokud se nám někdy bude zdát, že naše slípky málo snášejí, doporučuji se rozhlédnout. Občas se jim zalíbí jiné místo než hnízda a zanášejí (naše chyba, nikoliv jejich).
Nejlepší ochranou proti lasičkám a kunám je zavírat slepice večer do kurníku a ráno je pouštět ven. Velmi praktická jsou v tomto případě také dvířka na automatické otevírání.
Pořídit si kvalitní kurník nestačí, budete do něj muset dát slepicím podestýlku, která se nachází na podlaze vedle snáškových hnízdech Podestýlku je nutné pravidelně vyměňovat. Jako podestýlka je ideální řezaná sláma. Vydrží dlouho suchá a má výborné absorpční vlastnosti a eliminuje zápach ze slepičinců. Můžete ještě vložit pár listí z ořešáku a zbavíte se veškerých parazitů. Pokud slámu nemůžete sehnat, postačí čisté dřevěné hobliny. Ty seženete v truhlárnách a nebo i lisované v chovatelských potřebách. Hobliny skvěle sají a jsou výbornou absorpční podestýlkou. Snášková hnízda mohou být ze stejného materiálu, který si zvolíte jako podestýlku.
Údržba a hygiena je důležitá. Minimálně 1 za měsíc vytřít dezinfekčním roztokem vnitřek kurníku. Snášková hnízda udržovat v suchu a čistotě, jen tak budete mít krásně čistá vajíčka a kurník nebude zapáchat.